ترک سیگار با استفاده از ویپ

از هر 10 نفر سیگاری، 7 نفر می‌گویند با استفاده از ویپ، دنبال ترک سیگارند

ترک سیگار یکی از بهترین اقداماتی است که می‌توانید برای بهبود سلامت خود انجام دهید، زیرا سیگار تأثیر منفی قابل توجهی بر تمام اندام‌های بدن از جمله قلب دارد. احتمالاً به فکر می‌افتید که با استفاده از سیگارهای الکترونیکی به جای سیگارهای سنتی، می‌توانید به راحتی از وابستگی به سیگار خود رها شوید. در این صفحه به بررسی اینکه سیگار های الکترونیکی مانند ویپ می‌توانند جایگزین خوبی برای ترک سیگار سنتی باشند یا خیر؟، می‌پردازیم.

در صورتی که قصد خرید ویپ را دارید، می‌‌توانید به این صفحه مراجعه کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید. 

ضرر کمتر ویپ نسبت به سیگار، اما خطر نیز دارد

سیگارهای الکترونیکی نیکوتین را از تنباکو استخراج می‌کنند و با گرم کردن طعم‌دهنده‌ها و سایر مواد شیمیایی، آئروسل‌هایی تولید می‌کنند که شما آن‌ها را استنشاق می‌کنید. سیگارهای تنباکویی معمولی حاوی حدود ۷۰۰۰ ماده شیمیایی بوده که بیشتر آن‌ها سمی هستند. هرچند نمی‌دانیم کاملاً چه مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی وجود دارند، اما واضح است که ویپ نسبت به سیگار، شما را در معرض مواد شیمیایی کمتری قرار می‌دهد. با این حال، برخی آسیب‌های ریوی و مرگ و میر ناشی از ویپ مشاهده شده است. 

در تحقیقات دانشگاه جان هاپکینز که در اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شد، گزارش شد که محصولات ویپ حاوی هزاران ماده شیمیایی هستند، بسیاری از آن‌ها هنوز شناسایی نشده‌اند. برخی از این مواد شامل کافئین و سه ماده شیمیایی دیگر بودند که قبلاً در سیگارهای الکترونیکی شناسایی نشده بودند. این مواد شامل یک آفت کش و دو طعم دهنده بودند که احتمالاً اثرات سمی و تحریک تنفسی دارند و تیم تحقیقاتی موفق به شناسایی آن‌ها شدند.

ویپینگ، دشمن سلامت قلب و ریه های شما 

نیکوتین که عنصر اصلی سیگارهای معمولی و الکترونیکی بوده بسیار اعتیادآور است و باعث هوس سیگار کشیدن و علائم وابستگی می‌شود. این ماده سمی، فشار خون و آدرنالین را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب و حمله قلبی شود. باید اطلاعات به مردم منتقل شود که سیگارهای الکترونیکی ممکن است برای سلامتی خطرناک باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که این سیگارها ممکن است با بیماری‌های مزمن ریوی و آسم مرتبط باشند و تأثیرات آنها بر بیماری‌های قلبی-عروقی نیز قابل مشاهده است. با استفاده از ویپ، افراد خود را در معرض مواد شیمیایی مختلفی قرار می‌دهند که هنوز کاملاً درک نشده‌اند و احتمالاً بی خطر نیستند. 

اعتیادآوری ویپ مانند سیگار 

سیگارهای الکترونیکی و سیگارهای معمولی حاوی نیکوتین هستند و تحقیقات نشان می‌دهد که نیکوتین ممکن است به اندازه هروئین و کوکائین اعتیادآور باشد. بدتر اینکه میزان نیکوتین مصرفی از طریق سیگارهای الکترونیکی حتی از محصولات تنباکو قابل احتراق هم بیشتر است. مصرف‌کنندگان می‌توانند کارتریج‌های با غلظت نیکوتین بالا را انتخاب کنند یا ولتاژ سیگار الکترونیکی را افزایش داده تا نیکوتین بیشتری به بدن‌شان برسد.

سیگار الکترونیکی بهترین گزینه برای ترک سیگار نیستند

سیگارهای الکترونیکی، به خصوص ویپ و دستگاه‌های پاد یکبار مصرف، به عنوان ابزاری برای کمک به ترک سیگار تبلیغ می‌شوند، اما هنوز تأییدیه‌ای از سازمان غذا و دارو دریافت نکرده‌اند. 

یک مطالعه جدید نیز نشان می‌دهد که بیشتر افرادی که به سیگارهای الکترونیکی روی آورده‌اند به منظور ترک نیکوتین، در نهایت به مصرف سیگارهای معمولی و الکترونیکی ادامه می‌دهند. 

نسل جدید و عاشق نیکوتین 

سیگارهای الکترونیکی، به خصوص نوع یک بار مصرف، در بین نوجوانان محبوب‌تر از محصولات دخانی سنتی هستند. براساس یک نظرسنجی ملی که در سال 2021 درباره تنباکو انجام شد، بیش از دو میلیون دانش‌آموز دبیرستانی و راهنمایی در آمریکا گزارش دادند که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند و از هر 10 نفر، بیش از 8 نفر طرفدار طعم سیگارهای الکترونیکی هستند. 

سه علت موجب جذابیت سیگار‌های الکترونیکی برای جوانان شده است. اولاً بسیاری از نوجوانان باور دارند که ویپینگ (استفاده از سیگار الکترونیکی) از سیگار سنتی کمتر خطرناک است. ثانیاً این سیگارها ارزان‌تر از سیگارهای معمولی هستند و در نهایت، بسیاری از جوانان و بزرگسالان علاقه‌ای به بوی دود ندارند. 

با سیگارهای الکترونیکی بدون بو، دیگر از بوی بد سیگار خبری نیست. یک نگرانی مهم درباره افزایش ویپینگ این است که افرادی که در اصل سیگار نمی‌کشند، به خصوص جوانان، به ویپینگ عادت می‌کنند. ترک سیگار با استفاده از سیگارهای الکترونیکی یک مسأله است، اما شروع مصرف نیکوتین از طریق ویپینگ مسأله‌ای دیگر است! اعتیاد به نیکوتین امکان دارد شما را به مصرف دیگر دخانیات حاوی نیکوتین سوق دهد‌.

سخن پایانی 

در این مقاله به بررسی اینکه آیا واقعا ویپ و دیگر سیگار های الکترونیکی می‌توانند جایگزین مناسبی برای ترک نیکوتین و سیگار باشند یا خیر؟! پرداختیم. همانطور که بیان شد، استفاده از ویپ نه ‌تنها کمکی زیادی به ترک سیگار نمی‌کند، بلکه شما را نیز به مصرف ویپ معتاد می‌کند، زیرا در ویپ نیز مقداری نیکوتین وجود دارد. هرچند ضرر ویپ و سیگار الکترونیکی کمتر از سیگار سنتی است، اما باید بدانید که بدون ضرر هم نیست و احتمال دچار به بیماری قلبی و ریوی نیز وجود دارد. 

اگر قصد خرید ویپ را دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!