آیا ضرر ویپینگ هم اندازه سیگار کشیدن است؟

اگر به دنبال پاسخ به این سوال که آیا ضرر ویپینگ هم قدر سیگار است هستید، با ویپ گاد همراه باشید.

هر بحث در مورد خطرات سلامتی ناشی از مصرف سیگار باید با مقایسه با سیگار شروع شود. ویپ‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که جایگزین‌های کمتری برای سیگار باشند، و مهم است که ویپ را در مقابل سیگار قرار دهید، زیرا اکثریت قریب به اتفاق ویپرها سیگاری یا سیگاری‌های ترک کرده هستند.

ضرر ویپینگ در برابر ضرر سیگار

مقاله ای توسط 15 رئیس سابق انجمن تحقیقات نیکوتین و تنباکو به این نتیجه رسید که سیگاری‌های طولانی مدت در مورد خطرات نسبی استعمال دخانیات و سیگار گمراه می شوند.

دانشمندان نوشتند: «ما معتقدیم که مزایای بالقوه نجات جان سیگارهای الکترونیکی برای افراد سیگاری بالغ به اندازه خطراتی که برای جوانان دارد، شایسته توجه است. میلیون‌ها سیگاری میانسال و مسن در معرض خطر بالای بیماری و مرگ در آینده هستند. ترک سیگار خطر را کاهش می‌دهد.»

آنها افزودند: «در حالی که شواهد حاکی از آن است که مصرف سیگار در حال حاضر باعث افزایش ترک سیگار می‌شود، اگر جامعه بهداشت جهانی توجه جدی به پتانسیل سیگار کشیدن برای کمک به سیگاری‌های بزرگسال داشته باشد، تأثیر آن می‌تواند بسیار بیشتر شود، سیگاری‌ها اطلاعات دقیقی در مورد خطرات نسبی مصرف سیگار دریافت می‌کنند. سیگار کشیدن و سیاست ها با در نظر گرفتن اثرات بالقوه بر سیگاری ها طراحی شدند و این اتفاق نمی افتد.»

آیا ویپینگ برای ریه مضر است؟

کشیدن سیگار به ریه ها آسیب می رساند. استنشاق طولانی‌مدت تنباکوی سوزان می‌تواند منجر به سرطان ریه و مری و انواع بیماری‌های کشنده ریه مانند آمفیزم، برونشیت مزمن و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شود.

دود سیگار به روش های مختلفی به ریه ها حمله می کند. حاوی هزاران ماده شیمیایی است که بیش از 70 مورد از آنها سرطان زا هستند. همچنین حاوی ذرات معلق است که تکه‌های ریز تنباکوی سوخته، بقایای تنباکو و کاغذ  که در اعماق ریه‌ها قرار می‌گیرد، جایی که در بافت دفن می‌شود و می‌تواند منجر به سرطان و COPD شود.

اما در مورد ویپینگ چطور؟ ویپینگ مواد سرطان‌زای شناخته‌شده‌ای را در مقادیری تولید نمی‌کند که خطرات واقعی در نظر گرفته شود و حاوی ذرات جامد مانند دود نیست.

در واقع، چیزهایی که در سوزاندن تنباکو خطرناک‌تر هستند، تا حد زیادی در خرید ویپ وجود ندارند. از آنجایی که هیچ احتراق در بخار وجود ندارد، قیر یا مونوکسید کربن نیز وجود ندارد، دو مورد از خطرات اصلی سیگار کشیدن. ویپینگ از گرمای یک کویل فلزی برای تبدیل مایع الکترونیکی به یک آئروسل قابل استنشاق استفاده می کند. شبیه دود است، اما خود دود نیست. بنابراین ضرری برای ریه وجود ندارد.

نگرانی هایی در مورد مواد تشکیل دهنده در e-liquid وجود دارد: پروپیلن گلیکول، گلیسیرین گیاهی و طعم دهنده ها. هیچ تحقیق انسانی جدی در مورد اثرات استنشاق روزانه PG یا VG برای سال‌ها وجود ندارد، اگرچه مطالعات حیوانی در مورد استنشاق PG هیچ علامت قرمزی را نشان نداده است. مشخص شده که PG باعث تحریک جزئی راه های هوایی می شود، اما این به خودی خود نگران کننده نیست.

آیا مصرف ویپ برای سلامت دهان و دندان مضر است؟

استعمال دخانیات باعث ایجاد انواع مشکلات سلامت دهان و دندان می شود. البته، به خوبی شناخته شده است که افراد سیگاری در معرض خطر بالایی برای ابتلا به سرطان های دهان، گلو و مری هستند. اما سیگار همچنین می تواند باعث بیماری های دندانی و پریودنتال از جمله اختلالات لثه هم شود. دود سیگار می تواند اکولوژی باکتری در داخل دهان (میکروبیوم) را تغییر دهد و مشکلات پریودنتال موجود را بدتر کند.

اطلاعات زیادی در مورد عوارض پزشکی استعمال دخانیات بر سلامت دهان و دندان در دسترس نیست. مروری بر تحقیقات اخیر در مجله آسیب شناسی و پزشکی دهان، وضعیت علم را خلاصه کرد و به «کمبود شواهد» اشاره کرد. با این حال، نویسندگان چند یافته جالب را خلاصه کردند.

نویسندگان مطالعه کوچکی را توصیف می‌کنند که نشان می‌دهد ممکن است ویپ شیوع استوماتیت نیکوتینی را افزایش داده باشند، وضعیتی که در اثر گرما ایجاد می‌شود و ضایعاتی در دهان ایجاد می‌کند. این یک وضعیت جزئی است که معمولاً با حذف منبع خود به خود برطرف می شود.

یک مطالعه آزمایشی کوچک میکروبیوم های دهان 10 فرد سیگاری، 10 سیگاری و 10 فرد غیر سیگاری را بررسی کرد. نویسندگان دریافتند که مشخصات باکتریایی ویپرها شبیه به گروه کنترل غیر سیگاری است، اما مشخصات باکتری های دهانی گروه سیگاری بسیار متفاوت است. محققان به این نتیجه رسیدند که بخار میکروبیوم را تغییر نمی دهد. باز هم، مطالعه بسیار کوچک بود، بنابراین نمی توان نتیجه گیری های گسترده ای از آن گرفت. این بررسی برخی مطالعات کوچک دیگر را پوشش می‌دهد، اما ارتباط آنها را بر اساس اندازه و عدم وجود کنترل‌های مناسب زیر سوال می‌برد.

آیا ویپینگ می تواند باعث سرطان شود؟

سرطان ها زمانی شکل می گیرند که سموم به DNA سلول ها آسیب می رسانند و باعث رشد و تکثیر خارج از کنترل آنها می شوند. یک تومور می تواند موضعی باقی بماند، یا سرطان می‌تواند گسترش یابد و حتی از یک اندام به عضو دیگر حرکت کند. اکثر مردم با کشیدن سیگار به عنوان یکی از دلایل سرطان ریه آشنا هستند. سرطان ریه بیش از هر نوع سرطان دیگری آمریکایی ها را می کشد و اکثر قربانیان سرطان ریه (و نه همه) سیگاری یا سیگاری های ترک کرده هستند.

سیگار کشیدن می تواند باعث بسیاری از انواع سرطان های دیگر نیز شود، زیرا سرطان ها نه تنها از تماس مستقیم با ذرات دود، بلکه از محصولات جانبی دود در جریان خون و اندام ها نیز می‌توانند ایجاد شوند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سیگار کشیدن تقریباً در هر نقطه از بدن می تواند باعث سرطان شود.

مواد سرطان زا در ویپ ها یافت شده است، اما در سطوحی که نشان می دهد خطر ابتلا به سرطان بسیار پایین است. طبق یک مطالعه در سال 2017 در ژورنال کنترل تنباکو، خطر ابتلا به سرطان ناشی از استعمال دخانیات با خطر ناشی از محصولات دارویی مانند آدامس نیکوتین یا چسب‌ها برابری می‌کند، کمتر از یک درصد خطر ابتلا به سرطان سیگار کشیدن است. طبق این مطالعه، تنها محصولات جانبی ویپینگ که خطر واقعی ایجاد می‌کنند، کربونیل‌هایی هستند که با گرم کردن بیش از حد دستگاه ویپ تولید می‌شوند.

سایر محققان نیز به نتایج مشابهی رسیده اند. یک مطالعه در سال 2016 که در مجله Mutation Research منتشر شد، بخار سیگار الکترونیکی و دود سیگار را برای توانایی آنها در ایجاد جهش سلولی در باکتری ها آزمایش کرد. دود باعث جهش شد و همچنین برای باکتری ها سمی بود، در حالی که بخار آن جهش زا یا سمی نبود.

بنابراین باید بیان داشت که ویپینگ خطر سرطان بسیار کمتری نسبت به سیگار دارد.

آیا در ویپ فرمالدئید وجود دارد؟

فرمالدئید چیست؟ آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) فرمالدئید را به عنوان یک گاز بی رنگ و قابل اشتعال در دمای اتاق و دارای بوی قوی تعریف می کند. قرار گرفتن در معرض فرمالدئید ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامتی داشته باشد.

محققان دانشگاه ایالتی پورتلند در سال 2015 گزارش دادند که محصولات دارای بخار سطوح بالایی از فرمالدئید تولید می کنند، حتی بیشتر از سیگار. چیزی که آنها توضیح ندادند این بود که آزمایش‌هایشان از تنظیمات ولتاژ بالا و ماشین‌های دود کردن غیرواقعی برای تولید بخار استفاده می‌کرد که استنشاق آن برای انسان غیرقابل تحمل بود.

در واقع می توانید آزمایش مشابهی را انجام دهید و نان را در یک توستر بگذارید و بگذارید تا زمانی که توستر دود کند و نان با کربن سیاه شود. آیا نتیجه سرطان زا است؟ بله اینطور است، اما از آنجایی که هیچ کس نمی تواند آن را بخورد، خطر کاملاً فرضی است. به همین ترتیب، آلدئیدهای سمی تولید شده توسط فتیله خشک و اتومایزر هیچ خطر واقعی ندارند زیرا استنشاق مکرر آنها غیرممکن است. ویپرها این اثر را ضربه خشک یا پف خشک می نامند، و این چیزی است که آنها سخت سعی می کنند از آن اجتناب کنند.

در یک مطالعه در سال 2017، دکتر کنستانتینوس فارسالینوس آزمایش ایالت پورتلند را تکرار کرد و نشان داد که بخار تولید شده از گرمای بیش از حد عمدی یک اتومایزر برای کاربران انسانی ناخوشایند است. نویسنده در مورد آزمایشات ایالت پورتلند نوشت: “میزان بالای انتشار فرمالدئید که در مطالعه قبلی گزارش شده بود، ناشی از شرایط استفاده غیرواقعی است که طعم ناخوشایند پف خشک را برای مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی ایجاد می کند و بنابراین از آن اجتناب می شود.”

در سال 2018، Farsalinos و Gene Gillman یک بررسی سیستماتیک ارائه کردند که شواهد حاصل از 32 مطالعه روی ترکیبات کربونیل مانند فرمالدئید، استالدئید و آکرولئین را که در بخار سیگار الکترونیکی یافت شده است، تجزیه و تحلیل کرد. نویسندگان دریافتند که تقریباً تمام سطوح بالای کربونیل‌هایی مانند فرمالدئید تولید شده در طول این تحقیق به دلیل روش‌شناسی ضعیف ایجاد شده‌اند که منجر به “شرایط پف خشک” می‌شود. آنها استانداردهایی را برای تحقیقات آتی پیشنهاد کردند که پارامترهای مناسب برای آزمایش‌های بخار را تعریف می‌کند، از جمله رژیم پف‌کردن استاندارد، استفاده از اتمی‌سازهای نسل فعلی و تنظیمات توان واقعی و نسبت‌های مناسب PG/VG برای تجهیزات آزمایش‌شده.

سیگار کشنده است آیا ویپ هم چنین است؟

سیگار بدن را ویران می کند و عملاً از سر تا پا به کاربر آسیب می رساند. مضرات بدون شک ثابت شده است. اما شواهد کمی وجود دارد که به اثرات مشابهی بر سلامتی ناشی از استعمال ویپ اشاره داشته باشد یا هر گونه مشکل سلامتی، در این مورد، مگر اینکه وابستگی به نیکوتین را دربرگیرد. اما نیکوتین مستقیماً مسئول هیچ یک از مضرات وحشتناک سیگار نیست.

آژانس بهداشت معتبر بریتانیا می‌گوید استعمال دخانیات حداقل 95 درصد ایمن‌تر از سیگار کشیدن است. محققان PHE می‌دانند که مطالعه خطرات سیگار کشیدن به تنهایی نیمی از موضوع است، زیرا ویپ در درجه اول به عنوان جایگزینی برای سیگار کشیدن محسوب می شود. خطرات احتمالی سیگار کشیدن کم است و باید با خطرات ثابت شده سیگار مقایسه شود.

نویسندگان همچنین توضیح دادند که ما روزانه 1 میلی گرم فرمالدئید را از هوای خانه خود استنشاق می کنیم. بخار متوسط با استفاده از 5 میلی لیتر مایع الکترونیکی در روز در یک دستگاه اتومایزر مدرن، فقط 0.083 میلی گرم فرمالدئید دریافتی را دربرمی گیرد. این کمتر از 9 درصد افزایش بالاتر از سطح طبیعی بوده که احتمالاً قابل توجه نیست.

منبع: Vaping360

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!